منابع زیادی هستند که برنج سفید را یک گزینه ناسالم برای سلامتی می‌دانند چرا که بیش از حد عمل‌آوری شده و «پوسته»، «سبوس» و «جنین یا ریشه» آن از بین رفته است. این در حالی است که در برنج قهوه‌ای فقط این پوسته برنج است که حذف می‌شود؛ به همین دلیل برنج سفید ویتامین‌ها و مواد معدنی کمتری نسبت به برنج قهوه‌ای دارد. اما شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد برنج سفید گزینه بهتری از برنج قهوه‌ای است.


فیبر و مواد مغذی
برنج سفید و برنج قهوه‌ای شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند. برنج قهوه‌ای تمام غله (Whole grain) است؛ سبوس برنج سرشار از فیبر، جنین یا ریشه برنج سرشار از مواد غذایی و درون دانه (endosperm) سرشار از کربوهیدرات است. از طرفی دیگر برنج سفید به دلیل از دست دادن تمام مواد غذایی اصلی خود، صرفا به عنوان کربوهیدرات شناخته شده است. از این رو در بسیاری از کشورها معمولا برنج سفید را با مواد غذایی مثل آهن و ویتامین B غنی می‌کنند عکس بعدی جدول غذایی نشان می‌دهد ۱۰۰ گرم هرکدام از برنج‌ها، یعنی برنج سفید غنی شده، برنج سفید غنی نشده و برنج قهوه‌ای، پس از پختن چه میزان مواد غذایی دارند

برنج قهوه ای

مواد غذایی برنج قهوه‌ای از برنج سفید بیشتر است اما در اکثر کشورها برنج سفید را برای افزایش مواد غذایی غنی می‌کنند


برنج سفید شاخص گلوکز بیشتری دارد؛ به این معنا که کربوهیدرات آن سریع‌تر از کربوهیدرات برنج قهوه‌ای تبدیل به قند خون می‌شوند. مصرف بیشتر برنج سفید مساوی با افزایش احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ است.


مصرف بیش زیاد برنج سفید ممکن است باعث اختلال متابولیک شود. اما رابطه آن با بیماری‌های قلبی هنوز کاملا مشخص نشده است


برنج سفید آن طور که خیلی‌ افراد تصور می‌کنند تاثیر زیادی روی کاهش وزن ندارد. اما تحقیقات نشان داده که برنج قهوه‌ای می‌تواند به کاهش وزن و ثبات وزن مناسب کمک کند.


لطافت، فیبر کم و هضم راحت برنج سفید آن را تبدیل به یک گزینه خوب برای افرادی که مشکلات گوارشی، سوزش معده و تهوع دارند می‌کند.


برنج قهوه‌ای گزینه سالم‌تری برای اکثر افراد است اما مشکلی پیش نمی‌آید اگر گاهی اوقات هم از خوردن برنج سفید لذت ببرید.

و در آخر

عمل‌آوری‌ بودن برنج سفید به معنی لزوما بد بودن آن نخواهد بود. برنج سفید غنی شده با ویتامین‌ها و فولات‌ برای ارزش غذایی بیشتر، امروزه در بسیاری از کشورها موجود است. علاوه‌بر این کم فیبر بودن برنج سفید می‌تواند به مشکلات گوارشی کمک کند.

با تمام این تفاسیر برنج قهوه‌ای سالم‌تر است و مواد مغزی بیشتری هم دارد و تحقیقات زیادی نشان داده که برنج قهوه‌ای برای افراد دیابتی، بیماران قلبی و کسانی که قصد کاهش وزن دارند، گزینه مناسب‌تری است.